صفحه اصلی    درباره ما    تماس    ارسال خبر    پیوندها    آرشیو  
جمعه، 28 دی 1397 - 17:12   
  تازه ترین اخبار:  
 آخرین مطالب
  معرفی کتاب: همه نوکر ها
  معرفی کتاب: وقایع نگاری یک زندیق
  باز هم سید جبار؛ این بار نه با لبخند همیشگی
  معرفی کتاب: لبخند مسیح
  معرفی کتاب: تابِ طنابِ دار
  معرفی کتاب: علی از زبان علی
  معرفی کتاب: بر تبعید
  معرفی کتاب: نامزد خوشگل من!
  معرفی کتاب: سفر سرخ
  سومین دوره شهید مجدزاده در اهواز برگزار می‌شود
 
 پربیننده ترین مطالب
- اندازه متن: + -  کد خبر: 525صفحه نخست » جدیدترین اخباردوشنبه، 3 اسفند 1394 - 17:54
در ایام فاطمیه چه بخوانیم؟ 1
در ایام فاطمیه چه بخوانیم؟ 1مرکز فرهنگی رسانه بیداری به مناسبت ایام شهادت بی بی دوعالم حضرت فاطمه زهرا (س) بسته پیشنهادی خود را منتشر کرد...
  

مرکز فرهنگی رسانه بیداری به مناسبت ایام شهادت بی بی دوعالم حضرت فاطمه زهرا (س) بسته پیشنهادی خود را منتشر کرد ...

اولین بسته پیشنهادی مطالعاتی ایام فاطمیه به شرح زیر است:

 

در ایام فاطمیه چه بخوانیم؟ 1

1.مقام لیله القدری حضرت فاطمه (س)

در ایام فاطمیه چه بخوانیم؟ 1

 

مولف: اصغر طاهرزاده
ناشر کتاب : لب المیزان
نوع جلد: شومیز
قطع: رقعی
زبان کتاب: فارسی
سال نشر: 1388
شمارگان: 3000
چاپ جاری: 6
تعداد صفحات: 119
وزن(گرم): 170

اثرحاضر، دربردارنده مجموعه مباحث و سخنرانی های «استاد اصغر طاهرزاده» درباره خصلت های باطنی حضرت فاطمه زهرا (س) است. تأکید نگارنده در این مجموعه، بر توجه به دو بُعد حقیقت باطنی و نقش تاریخی حضرت فاطمه (س) است، که در مباحث خود به بعد معنوی توجه عمده ای کرده است، چرا که بدون شناخت وجه باطنی شخصیت ایشان، شناخت درستی از نقش تاریخی حضرت نمی توان داشت. در این اثر، تلاش شده تا به کمک روایات و دقّت در معانی آن ها، حقیقت نوری حضرت فاطمه(س) و مقام لیله القدری ایشان در عالم غیب روشن شود. همچنین، راه ارتباط با این راز عالم خلقت، از طریق آشنایی با آداب ارتباط و بهره مندی از این وجود مقدس تبیین و تشریح شده است.


2.بصیرت فاطمه زهرا علیها السلام در ریشه یابی آفات حذف حاکمیت دینی از مدیریت جهان

در ایام فاطمیه چه بخوانیم؟ 1

مولف: اصغر طاهرزاده
ناشر کتاب : لب المیزان
نوع جلد: شومیز
قطع: رقعی
زبان کتاب: فارسی
سال نشر: 1389
شمارگان: 3000
چاپ جاری: 3
تعداد صفحات: 442
وزن(گرم): 496

خوب است در آغاز، نام کامل کتاب را که اندکی طولانی است بخوانیم که خود به اندازه کافی گویای تازگی نگاه استاد طاهرزاده هست: «بصیرت حضرت فاطمه سلام الله علیها؛ در ریشه یابی آفات حذف حاکمیت دینی از مدیریت جهان؛ شرح خطبه حضرت فاطمه در مسجد مدینه و شرح خطبه حضرت فاطمه با زنان مهاجر و انصار.»

برای همه ما که پای منبرها بزرگ شده ایم و به قول حاج مرشد چلوییِ بزرگ، غم و مهر حسین را با شیر از مادر گرفته ایم غم اهل بیت علیهم السلام غمی فطری و وجدانی است ولی با این حال کمتر به اسرار این غم در عالم اسلام توجه می کنیم. این کتاب می خواهد غم فاطمه سلام الله علیها را تفسیر کند.

« ان شاء الله خود ذات قدسی آن وجود مقدس مدد کند تا بفهمیم حساسیت فاطمه از کجا بود، غم او چه غمی بود و آن چه که آن ذات مقدس پیش بینی کرد چه پیامی برای امروز ما دارد؟ فقط قبر فاطمه سلام الله علیها پنهان نیست بلکه قدر فاطمه هم پنهان است. همان طور که شب قدر در بین بقیه شب ها پنهان است و به راحتی قابل درک نیست قدر فاطمه نیز همچون شب قدر است. هم هرسال فاطمیه داریم هم بسیار سخت است که بتوانیم بصیرت فاطمه را پیدا کنیم و به غم فاطمه نزدیک شویم. اگر می گوییم فاطمه زهرا یک بصیرت کل است شاهد ما خطبه ایشان در برابر ابابکر و سخنان حضرت با زنان انصار و مهاجر است که باید با صبر و حوصله جملات حضرت را با توجه به شرایط تاریخی که این جملات در آن بیان شده مطالعه کرد و اشارات حضرت را با دقت بررسی کرد تا از طریق بصیرت فاطمی برکات عظیمی به دست آوریم.»

عبارت پشت جلد کتاب هم قابل توجه است: «حضرت فاطمه سلام الله علیها بنیانگذار نهضتی است که هنوز ادامه دارد، او با ارائه خطبه های خود جبهه هایی را گشود تا پس از رحلت رسول خدا صلوات الله علیه و آله اسلام و حاکمیت اسلام در تاریخ گم نشود و آرام آرام معنی خود را بیابد. و جبهه ای که او گشوده هم اکنون در حال پیشروی است.»

شاید این کتاب در میان کل آثاری که در جهان اسلام راجع به شخصیت و ماجرای شهادت حضرت زهرا سلام الله علیها نوشته شده بی نظیر باشد که برای اولین بار در قیام حضرت زهرا «مبارزه با حذف معصوم از مدیریت و حاکمیت جهان» را نشان می دهد و با شرح دقیق خطبه ها و سخنان حضرت به بازخوانی و روایت غم اصلی فاطمه سلام الله علیها که همان حذف حاکمیت معصوم از مدیریت جهان است می پردازد.

نویسنده خود در مقدمه کتاب در معرفی اثر می گوید: «تمام تلاش این کتاب برای روشن نمودن مسائلی بوده است که فاطمه سلام الله علیها در جهت گیری اصلی خود مقابل ظهور انحراف در صدر اسلام به کار برده است و راهی را به بشریت عرضه نموده است که به ظهور حضرت مهدی منتهی خواهد شد... مسلم دیانت از سیاست جدا نیست، ولی آن سیاستی که منشأ اعمال حکیمانه شود و در هر مرحله ای از تاریخ بهترین موضع گیری را انجام دهد مخصوص اهل بیت است و ما معتقدیم با دقت هرچه بیشتر در جملات حضرت زهرا در دو خطبه مطرح شده در این کتاب معنی سیاست مداری واقعی و اصیل را دریافت خواهیم کرد.»

«وقتی جامعه ای برای سامان یافتن امور فردی و خانوادگی و اجتماعی، از دستور خدا فاصله بگیرد حتماً بی سر و سامان می شود... عمده آن است که حداقل بتوانیم راز و رمز بی سر و سامانی خود و خانواده و جامعه را درست تحلیل کنیم تا دوباره به سوی اژدهای دیگری به نام برنامه و کارشناسی جدیدی که بویی از خدا نبرده است پناه نبریم... سرّ بی ثمری کارها و برنامه ها را می خواهیم از زبان فاطمه زهرا علیها السلام بشنویم. فاطمه زهرا علیها السلام حداقل این کمک و هدایت بزرگ را برای ما به جای گذاشتند که ای مردم، رمز نابسامانی و بی ثمری برنامه ها و کارهایتان این نیست که تلاش تان کم بوده است بلکه باید راهتان را عوض کنید و فرهنگ اهل بیت را در خانه و خانواده و اداره و شهر و دولت تان حاکم کنید تا به ثمر برسید.»

این کتاب در حقیقت مبانی «معنویت عدالت خواهانه» را در رفتار حضرت زهرا سلام الله علیها در وقتی نشان می دهد که از سویی هیئت های مذهبی ما همچون روزهای اول انقلاب و دوران جنگ به شدت محتاج «گریه سیاسی» و درک عظمت آن است و از دیگر سو موج معنویت های سکولار و کاذب در حال شیوع فزاینده است.


3.شرحی کوتاه بر خطبه فدک: شرحی کوتاه بر خطبه حضرت زهرا علیهاالسلام

در ایام فاطمیه چه بخوانیم؟ 1

 

مولف: مجتبی تهرانی
ناشر کتاب : مصابیح الهدی
نوع جلد: شومیز
قطع: رقعی
زبان کتاب: فارسی
سال نشر: 1393
شمارگان: 5000
چاپ جاری: 13
تعداد صفحات: 184
وزن(گرم): 246

پس از رحلت رسول اکرم (ص) دو حادثه مهم و سرنوشت ساز روی داد که تمامی حوادث بعد از آن راتحت تاثیر قرار داد. این دو حادثه یکی تشکیل ثقیفه و غصب خلافت مسلمین و دیگری غصب فدک یعنی قطعه زمین اهدایی حضرت پیغمبر گرامی اسلام (ص) به دخترش زهرا (س) بود. پس از مدت بسیار کوتاهی از این دو رویداد و بعد از چند بار پیگیری برای بازپس گرفتن فدک و بی نتیجه بودن آن ، حضرت زهرا (س) در مسجد النبی (ص) در مدینه ظاهر شد و خطابه ای ایراد کرد که از آن پس به خطبه فدک معروف شد.این خطبه نه تنها مسایل فدک را به خوبی و حق اهل بیت در آن را به روشنی اثبات می کند بلکه مشتمل بر مضامین بلند در معارف اعتقادی است.
اهمیت این خطبه تا بدانجاست که ائمه اطهار (ع) آن را نقل کرده اند و علمای دین بر حفظ و نگهداری آن تاکید داشته اند.علمای بزرگوار شیعه در طول تاریخ ؛ اسناد و مدارک این خطبه و شرح هایی از آن را تحریر و برای جامعه مسلمین به یادگار نهاده اند تا جایی که غیر از ده ها کتاب به زبان عربی و فارسی ، ترجمه هایی از این خطبه به زبان های اردو ، ترکی و فرانسوی نیز صورت گرفته است.
مؤسسه پژوهشی فرهنگی مصابیح‏ الهدی همزمان با ایام شهادت حضرت فاطمه زهراء(سلام‏ الله‏ علیها) اقدام به انتشار کتاب «شرحی کوتاه پیرامون خطبه فدک» نمود.
این کتاب، بازنویسی 17 جلسه از مباحث اخلاق و معارف اسلامی حضرت آیت‏ الله العظمی حاج‏ آقا مجتبی تهرانی است که در ایام فاطمیه سال 1374 بیان شده است. معظّم‏ له در این سلسله جلسات شرحی کوتاه و گویا از خطبه حضرت زهرا (سلام‏ الله‏ علیها) ارائه کرده و ابعاد ناگفته ‏ای از «خطبه فدک» را برای محبّان اهل بیت (علیهم‏ السلام) بیان فرمودند.


4.رساترین دادخواهی و روشنگری (شرح خطبه حضرت زهرای مرضیه علیهاالسلام، معروف به خطبه فدکیه) (دوره دوجلدی)

 

در ایام فاطمیه چه بخوانیم؟ 1

 

مولف: محمدتقی مصباح یزدی
گردآورنده کتاب: عباس گرایی
ناشر کتاب : انتشارات موسسه آموزشی و پژوهشی امام خمینی (ره)
نوع جلد: شومیز
قطع: وزیری
زبان کتاب: فارسی
سال نشر: 1391
شمارگان: 2000
چاپ جاری: 1
تعداد صفحات: 950
وزن(گرم): 1344
 
«رساترین دادخواهی و روشنگری» فرازهایی از خطبه نورانی فدکیه حاصل سلسله سخنرانی ها و درس های اخلاق علامه مصباح یزدی است.
جلد اول این کتاب شامل مباحث وحدت امت اسلامی، معنای وحدت، وحدت حقیقی، ارزش وحدت، ارزش ائتلاف رفتاری و راهکارهای تحقق وحدت مطلوب در برابر انواع اختلاف است. نگاهی به فلسفه ایراد خطبه فدکیه شامل داستان فدک، شاهکار دختر رسول خدا (ص) و تدبیر بی نظیر ایشان از دیگر مباحث مطرح شده در این کتاب است.
بخش اول این کتاب در زمینه خداشناسی حضرت فاطمه (س) است و شامل مطالبی در زمینه شکر و ثنای الهی در کلام حضرت فاطمه (س) ، دریای نعمت های الهی، شکر نعم الهی، حقیقت توحید و شناخت خدا، صفات سلبی خدا، افعال الهی، هدف اصلی آفرینش و اهداف طولی آفرینش است.
راه و راهنما شناسی حضرت فاطمه (س) عنوان بخش دوم این کتاب بوده که برگزیده خدا، فلسفه نبوت، اصالت توحید و عرضی بودن شرک در دوران حیات بشر، رسالت های پیامبر و رحلت پیامبر از مباحث مطرح شده در این بخش است.
بخش سوم جلد اول، با نام قرآن شناسی فاطمه (س)، دارای دو فصل می باشد: کتاب خدا و فهرستی از اسرار معارف کلی قرآن.

جلد دوم کتاب که در ادامه مباحث جلد اول می باشد، مطالب آن از بخش چهارم تا هشتم را در برمی گیرد. مطالب این کتاب در پنج بخش با عناوین: آسیب شناسی جامعه اسلامی پس از درگذشت پیامبر صلی الله علیه وآله، احتجاج های فاطمه سلام الله علیها، سخن فاطمه علیهاالسلام با گروه انصار، پاسخ ابوبکر به احتجاج فاطمه سلام الله علیها و اتمام حجت آن حضرت و دفاع فاطمه سلام الله علیها از ولایت در بستر بیماری؛ سامان یافته است.

این اثر مجموعه ای از سخنرانی های آیت الله مصباح یزدی در زمینه خطبه فدکیه از 22 مردادماه 89 تا 25 خردادماه 90 است. خطبه فدکیه از جمله خطبه های معروفی است که علمای شیعه و اهل سنت آن را نقل کرده اند.


5.فاطمه اسوه بشر

در ایام فاطمیه چه بخوانیم؟ 1

مولف: عبدالله جوادی آملی
ویراستار: جعفر آریانی
تحقیق و تنظیم کتاب: مهدی آقایی
ناشر کتاب : اسراء
نوع جلد: شومیز
قطع: وزیری
زبان کتاب: فارسی
سال نشر: 1393
شمارگان: 3000
چاپ جاری: 1
تعداد صفحات: 260
وزن(گرم): 398

ستودن فاطمه زهرا (س) همواره از بحث ها و موضوع های محوری در سخنان و آثار آیت الله عبدالله جوادی آملی است که در فرصت های مختلف به آن پرداخته شده است. مرکز نشر اسراء که مسئولیت چاپ و نشر آثار آیت الله جوادی آملی را بر عهده دارد در مجموعه تألیفات سال 93 خود، اقدام به انتشار اثری با موضوع فاطمی با عنوان «فاطمه اسوه بشر» کرده که برگرفته و تنظیم یافته از آثار آیت الله جوادی آملی در معرفی شخصیت فاطمه (س) است.

«مرکز نشر اسراء در بخشی از مقدمه ای که بر این کتاب نوشته، آورده است: سهم فاطمه (علیها السلام) در ماندگاری دین بسیار عظیم و سنگین است؛ در روزگار بعد از رحلت رسول (ص) که خورشید وجودش افول کرد، تنها ستاره ای که در آسمان غبارگرفته اسلام سوسو می زد و با صدای حزین و آرامَش، دل ها را مشتاق نگاه می داشت، فاطمه (علیها السلام) بود. در دوران سخت حاکمیت سقیفه که با حبس و زندان بردن غدیر همراه بود، تنها ناله ای که ماند و فریاد شد، ناله دختر رحمةٌ للعالمین بود که با کمال شهامت و شجاعت از دین و ماندگاری آن توسط حضرت علی (ع) می گفت و حقانیت او و بطلان دیگران را صلا می داد.

از آنجا که شخصیت ستودنی فاطمه (س) و نقش به یادماندنی آن در حساس ترین فراز تاریخ اسلام باید همواره زنده و پویا باشد، سعی و تلاش مراکز دینی و فرهنگی که از منبع جوشان قرآن و عترت مایه می گیرند، در شناخت صحیح و شناسایی درست این ملکه دار هستی، بایستی اصیل و ناب باشد.»


6.طوفان واژه ها / شعر

 

در ایام فاطمیه چه بخوانیم؟ 1

 

شاعر: سید حمیدرضا برقعی
ناشر کتاب : فصل پنجم
نوع جلد: شومیز
قطع: رقعی
زبان کتاب: فارسی
سال نشر: 1392
شمارگان: 2500
چاپ جاری: 19
تعداد صفحات: 86
وزن(گرم): 164
 

مجموعه اشعار آیینی «طوفان واژه ها» طی سال های 84 تا 86 سروده شده است که برخی از اشعار آن پیش از این توسط انتشارات «ابتکار» و «شانی» در مجموعه های دیگری به چاپ رسیده است.
اشعار این مجموعه در قالب های غزل، مثنوی، بحر طویل و مربع ترکیب سروده شده اند و تلاش شده است با استفاده از زبان امروزی به قوالب قدیمی شعر فارسی بپردازد.
شاعر، هدفش از سرودن این اشعار را برقراری تعامل بیشتر و بهتر میان شعر آیینی عامه پسند و قابل ارائه در هیات های مذهبی، خاص پسند و قابل ارائه در همایش های جدی ادبیات مطرح کرده است.
موضوعات مهدوی، علوی، فاطمی و عاشورایی بیشترین حجم این مجموعه را به خود اختصاص داده اند.


7.کشتی پهلو گرفته / رمان

در ایام فاطمیه چه بخوانیم؟ 1

 

مولف: سید مهدی شجاعی
ناشر کتاب : کتاب نیستان
نوع جلد: شومیز
قطع: رقعی
زبان کتاب: فارسی
سال نشر: 1389
شمارگان: 5000
چاپ جاری: 42
تعداد صفحات: 160
وزن(گرم): 205
 

کشتی پهلوگرفته، پرفروش ترین اثر سید مهدی شجاعی و هم چنین پرتیراژترین کتاب ادبیات داستانی ایران – طبق آمار وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی، بیش از ششصدهزار – ، ضمن مروری بر نقاط عطف حیات حضرت فاطمه ی زهرا (س)، روایت مصائب زندگی ایشان از زبان اطرافیانشان و نیز شخص خودشان است. در واقع می توان گفت این کتاب مرثیه ای است منثور از زبان و دل صاحبان عزای فاطمی. کتاب از ۱۴ فصل تشکیل یافته و راوی اول شخص در هر کدام از فصول، یکی از وابستگان حضرت فاطمه (س) هستند؛ فصل اول حضرت رسول، فصل دوم حضرت خدیجه (س)، فصل سوم خود حضرت زهرا (س)، فصل چهارم حضرت امیرالمؤمنین علی(ع)، فصل پنجم امام حسن (ع)، فصل ششم امام حسین (ع)، فصل هفتم مجدداً حضرت زهرا (س)، فصل هشتم حضرت زینب (س)، فصل نهم فضّه، فصل دهم حضرت ام کلثوم (س)، فصل یازدهم اسماء، فصل دوازدهم برای بار سوم حضرت فاطمه (س)، فصل سیزدهم مجدداً حضرت امیر (ع) و فصل چهارم از زبان آسمان روایت می شود.


8.قطره از دریا نشانی می دهد

 

در ایام فاطمیه چه بخوانیم؟ 1

 

نوع جلد: گالینگور
قطع: رقعی
زبان کتاب: فارسی
سال نشر: 1390
شمارگان: 5000
چاپ جاری: 1
تعداد صفحات: 284
وزن(گرم): 499
 
درباره ی حضرت فاطمه زهرا (س) هرچه بگوییم، کم گفته ایم و حقیقتاً نمی دانیم که چه باید بگوییم و چه باید بیندیشیم.

به قدری ابعاد وجود این انسیّه ی حوراء، این روح مجرد و این خلاصه ی نبوت و ولایت برای ما پهناور و بی پایان و درک ناشدنی است که حقیقتاً متحیر می مانیم. (بیانات مقام معظم رهبری به مناسبت ولادت حضرت زهرا (س) 3/9/1372)

همه ما بخصوص زن های این جامعه، باید حقگزار و قدردان رسالت و پیام آن رهبر و پیشوای فقید عظیم الشأنی - یعنی امام بزرگوار(ره) - باشیم که با قیام و حرکت خود و با مطرح کردن ارزش ها و عظمت های اسلامی و درخشندگی های شخصیت های صدر اسلام - از جمله فاطمه زهرا(س) ما و بیش از همه زن های ما را زنده کرد.
فاطمه نام مقدسی است که همیشه در تاریخ عزیز بوده و با عظمت از او یاد شده است؛ شخصیتی که معمای ذهن قاصر بشر دیروز و امروز است و کسی جز خدا، رسول و اهل بیت(ع) را یارای درک مقام معنوی او نیست. آنچه به زبان می آید توصیفی است ناتمام با کلماتی ناقص درباره ی او تا با یادکردی از خیر النساء العالمین، قربی به محضر او یابیم تا شفیع مان در روز حسرت و ندامت گردد.
این کتاب کوششی است کوچک در ارائه بخشی از ارادت رهبر معظم انقلاب اسلامی حضرت آیت الله العظمی خامنه ای - دامت برکاته - که خود سلاله ای از نسل فاطمه زهرا(س) و نشانه ای کامل از اقیانوس بیکران فاطمی است همیشه و در همه حال ارادت خود را به آستان آسمان آسای مادر خویش فاطمه زهرا(س) ابراز داشته است و به مناسبت های گوناگون، پیر و جوان حامعه اسلامی را به افزودن محبت او در دل ها و پیمودن راه او در قدم ها فراخوانده است و تعابیری بس بلند و زیبا درباره ی آن مادر قدسی به کار برده است.
در این کتاب با این فصول از مقامات رهبر معظم انقلاب آشنا می گردید.
فصل اول: مقام و عظمت فاطمه زهرا(س)
فصل دوم: شناخت فاطمه زهرا(س)
فصل سوم: عبادت و معنویت فاطمه زهرا(س)
فصل چهارم: دانش و علوم فاطمه زهرا(س)
فصل پنجم: فاطمه زهرا(س) در نگاه پیامبر و اهل بیت(ع)
فصل ششم: ام ابیها
فصل هفتم: کوثر فاطمی
فصل هشتم: شیوه همسرداری فاطمه زهرا(س)
فصل نهم: ایثار و انفاق فاطمه زهرا(س)
فصل دهم: فاطمه زهرا(س) برترین شاخص برای زنان عالم
فصل یازدهم: فاطمه زهرا(س) الگوی کامل اجتماعی
فصل دوازدهم: روش سیاسی و جهادی فاطمه زهرا(س)
فصل سیزدهم: برکات فاطمه زهرا(س)
فصل چهاردهم: محبت به فاطمه زهرا(س)
فصل پانزدهم: توسل به فاطمه زهرا(س)
فصل شانزدهم: شیوه ی مدح فاطمه زهرا(س)
فصل هفدهم: شهادت مظلومانه و شعائر ایام شهادت فاطمه زهرا(س)

پایان بخش کتاب نیز فهرست آیات و احادیث است.
 
 

 

   
  

نظر شما:
نام:
پست الکترونیکی:
نظر
 
  کد امنیتی:
 
 
 
 
::  صفحه اصلی ::  تماس با ما ::  پیوندها ::  نسخه موبایل ::  RSS ::  نسخه تلکس
© مرکز فرهنگی رسانه بیداری
resanebidari89@yahoo.com
پشتیبانی توسط: خبرافزار
  خبر فوری: سومین دوره شهید مجدزاده در اهواز برگزار می‌شود