صفحه اصلی    درباره ما    تماس    ارسال خبر    پیوندها    آرشیو  
دوشنبه، 5 فروردین 1398 - 03:06   
  تازه ترین اخبار:  
 آخرین مطالب
  معرفی کتاب: همه نوکر ها
  معرفی کتاب: وقایع نگاری یک زندیق
  باز هم سید جبار؛ این بار نه با لبخند همیشگی
  معرفی کتاب: لبخند مسیح
  معرفی کتاب: تابِ طنابِ دار
  معرفی کتاب: علی از زبان علی
  معرفی کتاب: بر تبعید
  معرفی کتاب: نامزد خوشگل من!
  معرفی کتاب: سفر سرخ
  سومین دوره شهید مجدزاده در اهواز برگزار می‌شود
 
 پربیننده ترین مطالب
- اندازه متن: + -  کد خبر: 66صفحه نخست » اخبار ویژهجمعه، 19 دی 1393 - 19:38
رستمی: فیلم‌هایی که طی سالیان اخیر در سینمای ما ساخته شده به جای حمله به قرارگاه‌های بی‌عدالتی به مردم و سنت‌ها و فرهنگ‌های خودی هجوم برده‌اند
رستمی: فیلم‌هایی که طی سالیان اخیر در سینمای ما ساخته شده به جای حمله به قرارگاه‌های بی‌عدالتی به مردم و سنت‌ها  و فرهنگ‌های خودی هجوم برده‌اندگزارش/ایین باشکوه اختتامیه جشنواره فیلم عمار در استان خوزستان(4)
  

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی مرکز رسانه بیداری:

عبدالرضا رستمی‌فر، دبیر جشنواره فیلم عمار در خوزستان، گفت: طبق آمارهای موجود تنها یک درصد از مردم ایران مخاطب سینمای ایران هستند. یعنی پر‌فروش‌ترین فیلم‌ها مثلا آثاری که چند میلیارد تومان فروخته‌اند کمی بیش از یک درصد از کل جمعیت را به خود جذب کرده‌اند. این اتفاق معنایی جز بحران مخاطب در سینمای امروز کشورمان ندارد. البته این مردم نیستند که از سینما فاصله گرفته‌اند بلکه این سینمای ما است که طی سالیان اخیر با مردم و مخاطب‌های واقعی خودش قهر کرده است.

وی تصریح کرد: تلخ است اما واقعیت دارد که غالب فیلم‌هایی که طی سالیان اخیر در سینمای ما ساخته شده و به نمایش در‌آمده یا به نمایش در‌نیامده‌اند به جای حمله به قرارگاه‌های بی‌عدالتی به مردم و سنت‌ها  و فرهنگ‌های خودی هجوم برده‌اند. حتی برخی از فیلم‌ها به طور رسمی  و آشکار رویکردی نژادپرستانه داشته و تصویری متوحش و بی‌رحم از مردم کشورمان نمایش داده‌اند یا این که انسانیت را فقط در قشر مرفه  و آدم‌های غربگرا محدود کرده و مدعی شده‌اند که هر کسی برده غرب و سرمایه‌دار نباشد اصلا شهروند این کشور محسوب نمی‌شود.

رستمی‌فر ادامه داد: با دیدن این واقعیات می‌توان به اهمیت جشنواره فیلم عمار بیشتر پی برد. در واقع جشنوار عمار پیش از آن که یک فستیوال باشد یک واکنش به جو حاکم بر سینما است. اعتراضی به سکوت و بی‌عدالتی سینما است. این جشنواره قیامی سینمایی است بر علیه فیلم‌هایی که مروج نگاه نژادپرستانه به بخشی از جامعه ما هستند و در واقع یک "نه" بلند است به سینمایی که ایران را نادیده می‌گیرد.

او با اشاره به جشنواره فیلم عمار اضافه کرد: این جشنواره فریادی است بر سر سینمایی که مردم را از قاب خود ممیزی می‌کند. پرسشی است از سینمایی که افتخارات یک ملت را زیر پا می‌گذارد. حماسه‌ای است در برابر سینمای حماسه‌کُش!

وی تاکید کرد: عمار عصیانی است در مقابل سینمای راکد و خنثی که بزرگترین افتخارش دهن کجی به سنت‌ها  و ارزش‌های ملی است. عمار انقلابی است در برابر سینمایی که مقابل بدی‌ها تعظیم می‌کند تا جایزه بگیرد.

دبیر جشنواره فیلم عمار در خوزستان خاطرنشان کرد: همزمانی برگزاری جشنواره عمار با سالگرد قیام 9 دی پرمعنا است چراکه 9 دی 88  "نه" بزرگ مردم به تکبر و تحصن بردگان زر و زور و تزویر علیه ملت بود. جشنواره عمار هم در پی چنین سینمایی است.  در جریان وقایع سال 88 که اغلب قریب به اتفاق رسانه‌های داخلی و خارجی و دوست و دشمن چشم به مرکز دوخته و مطالبات بخشی از نخبگان و قله‌نشینان پایتخت  را به عنوان اصل و محور کشمکش‌های سیاسی و اجتماعی بازتاب می‌دادند عمار رسانه‌ای شد برای انعکاس اکثریت خاموش و پیرامون‌نشین.

او گفت: فیلم‌های جشنواره عمار را باید مجاهدت برای گریز از مرکز و درخشاندن پیرامون دانست؛ فیلم‌هایی که هر تلنگری بر اذهان خواب‌آلود و غافل از حقایق و وقایع است؛ اتفاقی که در دوره دوم این جشنواره گسترش یافت و محدوده مبارزه رسانه‌ای را از مرز‌ها هم فراتر برده و جهانی کرد.

رستمی‌فر بیان کرد: یکی از شاخصه‌های قابل تامل فیلم‌های به نمایش درآمده در این جشنواره انصاف و متانت فوق‌العاده آنها است. برعکس فیلم‌های که توسط شبه روشفکرها ساخته شده و مملو از عصبانیت، عقده، کینه  و سانسور اکثریت جامعه است در آثا مستندسازان این جشنواره اصل بی‌طرفی و انصاف بیشتر رعایت شده است. شما در فیلم‌های این جشنواره  می‌توانید حتی نظرات مخالفان نظام را ببینید.

وی ادامه داد: شاخصه دیگری که می‌توان آن را یک پدیده در عرصه فرهنگی کشور دانست تجلی مکتب رسانه  روستایی است. عمار اولین جشنواره‌ای است که علاوه بر تهران در شهرستان‌ها و حتی در روستاهای دورافتاده کشور نیز برگزار شد. علاوه بر این، غالب آثار این جشنواره بازتاب‌دهنده رنج‌ها و مطالبات و دیدگاه‌های روستاییان بود.

رستمی‌فر گفت: در استان خوزستان و در این ایام در بیش از 24 شهر و روستا  و بیش از 250 نقطه در سراسر استان شاهد نمایش آثار هستیم. مثلا شب گذشته در شهرستان باغملک که سالن سینما وجود ندارد جشنواره فیلم عمار میزبان بیش از 200 مخاطب و علاقه‌مند به سینما بود.

او بیان کرد: یکی از شاخصه‌های جشنواره فیلم عمار که در سایر جشنواره‌های کشور کمتر دیده می‌شود فضای باز و قابلیت بالای آن در فرصت دادن به شکوفایی استعدادهای متعهد است. بدون شک در سرتاسر کشور ما جوانان خوش قریحه‌ای هستند که حرفهایی تازه و مترقی دارند اما باید زمینه برای بروز آنها فراهم شود که اگر این گونه شود عرصه سینمای کشورمان متحول خواهد شد. همنوا شدن تخصص و تعهد در سینمای ایران می‌تواند بیشتر مشکلات موجود در این عرصه را از بین ببرد و این کاری است که جشنواره  فیلم عمار به تنهایی  بار آن را بر دوش می‌کشد.

دبیر جشنواره فیلم عمار در خوزستان افزود: عماری‌های سینمای ایران باید در پی شکستن قالب و کلیشه  حاکمیت دو گانه سینمای شبه روشنفکری ـ سینمای تجارتی باشند؛ دوگانه کاذبی که در واقع یک روح است  در 2 کالبد؛ یک هدف با دو مسیر به ظاهر متفاوت! سینمای ایران تنها زمانی می‌تواند مردمی و خروشان و انقلابی شود که عماری‌ها  وارد عرصه شوند و استبداد دوگانه سینمای تجارتی  ـ سینمای شبه روشنفکری را سرنگون کنند.

رستمی‌فر خاطرنشان کرد: عمار بدون مانیفیست و خط مشی نمی‌تواند به مسیر خودش ادامه دهد.  نقشه راه  و چشم‌انداز می‌خواهد. بهترین مبنا و اساس برای حرکت این جشنواره به سمت یک جریان پویا و قدرتمند سیره  سید شهیدان اهل قلم است؛ سیره‌ای که در آن هم آثار نوشتاری و دیداری و هم زندگی و سلوک هنرمند بزرگ شهید آوینی پدیدار شده است. اما چه شاخصه‌هایی در این همنوایی زیستی ـ هنری بیشتر نمود دارد؟

وی تاکید کرد: مستقل بودن و پرهیز از سفارشی سازی‌های آب و نان‌دار، خط‌شکنی و گریز از محافظه‌کاری در نقد مصائب و چالش‌های سیاسی و اجتماعی و اقتصادی و فرهنگی، حضور دایم در میان مردم و  سنگ صبور جامعه بودن، اتکا به خلاقیت و توانایی خویش و عدم توقع از حمایت‌های دولتی، ارتباط نزدیک با منابع و متون فرهنگی بومی و برخورداری از نگاه منتقدانه نسبت به نظریه‌ها و دیدگاه‌های وارداتی واقع‌گرایی به جای سیاه‌نمایی و عدم خودشیفتگی به جوایز جشنواره‌های داخلی و خارجی از جمله این شاخص‌ها است.

http://s4.picofile.com/file/8162720568/IMG_0698.JPG

   
  

نظر شما:
نام:
پست الکترونیکی:
نظر
 
  کد امنیتی:
 
 
 
 
::  صفحه اصلی ::  تماس با ما ::  پیوندها ::  نسخه موبایل ::  RSS ::  نسخه تلکس
© مرکز فرهنگی رسانه بیداری
resanebidari89@yahoo.com
پشتیبانی توسط: خبرافزار
  خبر فوری: سومین دوره شهید مجدزاده در اهواز برگزار می‌شود